English דף הבית קישורים   פעילות ברחבי העולם אלבום תמונות מן העיתונות יצירות ביוגרפיה  

ציפי פליישר – אוסף רטרוספקטיבי

חלק ד' - כנס ספיר

יום עיון שהוקדש למלחינה במכללה האקדמית ספיר
בהנחיית פרופ' משה צוקרמן, 10 ביוני 2012

במסגרת פורום ספיר לדיון ולחקר התרבות, התקיים במכללת ספיר יום עיון מיוחד על יצירותיה של ציפי פליישר ובהשתתפותה, תחת הכותרת "לכתה במדבר ארבעים שנה: עיונים ביצירתה של ציפי פליישר". אנו גאים להציג, במסגרת האוסף הרטרוספקטיבי, ארבע תוכניות המייצגות מבחר מתוך יום עיון רחב-יריעה זה:

 1. הרצאתו של פרופ' ששון סומך
 2. "מטוקיו עד אלסקה" – הרצאה מודגמת של ציפי פליישר
 3. דיון
 4. קונצרט-סדנה
 • תוכנית א': הרצאה של פרופסור ששון סומך
 • להאזנה1 הרצאה של פרופסור ששון סומך 15:22 דק'

  ששון סומך מדגיש את הליכתה של ציפי פליישר למדבר לא בתור קולוניאליסטית אלא בתור אדם נלהב וסקרן. הוא מספר על היכרותו עם ציפי פליישר כסטודנטית, חוזר ומאזכר את התעניינותה התמידית בתכני השירה הערבית המודרניסטית כחלק מעולמה האוניברסלי, ואף סוקר את המשוררים אותם הלחינה. הדי ההרצאות של משה צוקרמן ואבי חנני, שקדמו להרצאתו של סומך, ניכרים בדבריו

 • תוכנית ב': מטוקיו עד אלסקה – הרצאה מודגמת של ציפי פליישר
 • להאזנה2 על הקשר לערבית 03:14 דק'

  ברגעים של ההכנות הטכניות לקראת ההרצאה המודגמת, מספרת ציפי בתשובה לשאלתו של משה צוקרמן (מנחה יום העיון) על החיבה לערבית ועל לימוד שפה זו עוד מנעוריה.

 • להאזנה3 הכרזה 00:16 דק'

  המלחינה מכריזה על הסיור המוזיקלי "מטוקיו על אלסקה" כפי שמרמזת כותרת הרצאתה בעקבות ביצועי יצירותיה.

 • להאזנה4 "השעון רוצה לישון" 03:37 דק'

  השוואה בין ביצועי היצירה השעון רוצה לישון (למילות מרים ילן-שטקליס) בישראל ובטוקיו.

 • להאזנה5
  כתב יד היצירה - מקור
  לחץ להגדלה

  שער האוסף שיצא
  לאור בגרמניה
  לחץ להגדלה
  שיר שבת 02:45 דק'

  הסיפור על השיר האמנותי לשבת, המודאלי המוקדם (1971) אשר לפתע יצא לאור בגרמניה באוסף לקול ופסנתר לכבוד חג המולד בשנת 2009.

 • להאזנה6 הסימפוניה החמישית
  תוכנית היצירה (סקיצה)
  לחץ להגדלה
  09:16 דק'

  זהו כעין מדריך חי למאזין. בהסבריה, משבצת המלחינה רגעים להאזנה מתוך היצירה. היא אף מציגה בווידאו את הסדנה שקיימה עם נגני שופרות ובסריקה את דף תוכנית היצירה (סקיצה) במלואה.

 • להאזנה7 כשני ענפים 06:09 דק'
  מתוך הפרטיטורה
  לחץ להגדלה

  מתוך הדרפט
  לחץ להגדלה

  דף מוטיבים
  לחץ להגדלה

  לאחר האזנה לתחילת היצירה, סוקרת ציפי פליישר את תולדות ההלחנה במקוצר תוך הבאת סריקות להדגמה: דף מוטיבים, דף מתוך הדרפט, דף מתוך הפרטיטורה (אוטוגרף). למתעמקים – ניתן להאזין לעדות מורחבת מפי המלחינה בקובץ מס' 8 במדור "אירועים" ברטרוספקטיבה.

 • להאזנה8 בלדה על מוות צפוי בקהיר09:26 דק'
  המכתב מן הטנור המצרי
  לחץ להגדלה

  סריקת התווים
  לחץ להגדלה

  בהסבריה נכנסת ציפי פליישר לציטוטי טקסט היצירה ולסיפור המאלף על נסיעותיה לקהיר שהובילו למפגש עם הטנור המצרי חסן כאמי שקולו שימוש השראה לכתיבת היצירה. היא מרחיבה את המבט על מקום מסוים בפרטיטורה – בסריקת התווים וברגע מתוך החזרות על אותו מקום בווידאו. היא אף חולקת עם הקהל את חוויית המכתב שקיבלה מן הזמר בהקשר זה – בסריקה. האזנה לקולו של הזמר בתחילת היצירה חותמת את הקובץ.

 • להאזנה9 אהבה עתיקה 05:08 דק'

  פליישר משתפת את הקהל בזכות הגדולה שנפלה בחלקה לעבוד עם מקהלת נערי טלץ ומנצחה גרהרד שמידט-גאדן, ומשלבת קטעי וידאו מן החזרות.

 • להאזנה10 שיחה מתגלגלת עם הקהל 04:18 דק'

  טרי (אשת ששון) סומך מובילה בשאלתה את ציפי פליישר לספר על תהליכי התיעוד, הצילום, וקבלת האישורים – הן במצרים והן בגרמניה – תוך פעילותה כמלחינה.

 • תוכנית ג': דיון
 • להאזנה11 דיון
  פרטיטורת
  גלימת הלילה
  לחץ להגדלה
  09:45 דק'

  שיחה עם הקהל בהנחיית משה צוקרמן. השאלות למלחינה נסובו סביב התייחסות לפוסטמודרניזם והזיקה אליו לסוגי מוזיקה, לקשרי מלחין-מבצע-קהל. שואלים פעילים במיוחד היו איתן אורנוי וזכריה פלווין. המלחינה פסקה כי אין לגביה "תרבות נמוכה".
  חולקה פרטיטורת "גלימת הלילה", אשר מובאת כאן בסריקה.

 • תוכנית ד': קונצרט-סדנה
 • הקונצרט כלל שש יצירות בהיצגים מתכוונים, שביניהם הושאר זמן לשאלות מהקהל. הושם דגש על ביצוע חי מחודש ליצירות המלחינה, והובלט גם הווידאו של ביצועי החיות רוצות במאי 2012 - יצירה שהייתה אז חדשה לגמרי. הקהל קיבל תוכנייה שכללה את הטקסטים של היצירות השונות.
 • להאזנה12 פתיחה ותודות 01:24 דק'

  דברי פתיחה ותודות קצרים של ד"ר איתן גינצבורג, מנהל פורום ספיר לדיון ולחקר תרבות, ושל המלחינה (ד"ר) ציפי פליישר.

 • להאזנה13 "התאוששות" 07:10 דק'

  לאחר הקדמה קצרה מפי המלחינה, מבצע הצ'לן הצעיר יותם הרן (אז מוזיקאי מצטיין בצה"ל) את התאוששות – חמש מיניאטורות לצ'לו סולו.

 • להאזנה14 "נערה פרפר נערה" 12:36 דק'

  יעל לויטה (סופרן) ויבגני אוסלון (פסנתר) מבצעים את המחזור על ארבעת שיריו: שירים מס' 1, 2 בעברית; שירים מס' 3, 4 בערבית. לפני הביצוע ואחריו, מספרת המלחינה על עיסוקה האינטנסיבי של יעל לויטה באותה תקופה בביצוע המחזור בעברית וערבית, ועל כישוריו המיוחדים של הפסנתרן המלווה (שהוא גם העורך הראשי בבית ההוצאה של המכון למוסיקה ישראלית) לקרוא את הפרטיטורות לליווי כלי (בעברית) ולליווי תזמורתי (בערבית) ישירות למען ביצוע בהקבצה לפסנתר.

 • להאזנה15 האריה של כבשת הבל מתוך האופרה "קין והבל" 05:47 דק'

  המלחינה מקדימה בסיפור תקציר האופרה קין והבל. לאחר מכן מבצעת יעל לויטה בליווי יבגני אוסלון (המנגן בפסנתר מתוך הפרטיטורה הווקאלית) את האריה של כבשת הבל מתוך הסצנה השנייה, וזוכה לתשואות רמות.

 • להאזנה16 "החיות רוצות" 02:07 דק'

  ציפי פליישר מדברת על האידיאל והמבנה של היצירה שהיא מפעל חינוכי לכשעצמו; היא מספרת על מסע ביצועי הבכורה בשני מוסדות חינוך: מכללת קיי בבאר שבע (לסמינריסטיות-גננות יהודיות ובדואיות) ואוניברסיטת וילהלם במינסטר, גרמניה (סטודנטים מהמחלקה לחינוך מוזיקלי, וכן ילדים בני 6 בכיתות בי"ס יסודי). בקובץ זה נשמעים ההסברים בלבד; הנה לרווחת הגולשים לינק לווידאו שבו צפה הקהל, וכן לאלבום המכיל את הקלטת האודיו של היצירה בשלמותה.