עיצוב - אסתר מדר
 
קישורים דף הבית קישורים   וידאו פעילות ברחבי העולם פרסים אלבום תמונות מן העיתונות פרסומים דיסקוגרפיה יצירות ביוגרפיה

ציפי פליישר - מלחינה, מוסיקולוגית מחנכת

ציפי פליישר (נולדה ב-20 במאי 1946) היא מלחינה, מוזיקולוגית חוקרת הזמר העברי ומרצה למוזיקה ישראלית.

ציפי פליישר נולדה בשנת 1946 בחיפה. סיימה תואר בוגר בתאוריה, בקומפוזיציה ובניצוח מטעם האקדמיה למוסיקה ולמחול ע"ש רובין בירושלים; תואר ראשון בלשון עברית, בשפה וספרות ערבית ובהיסטוריה של המזרח התיכון מטעם אוניברסיטת תל אביב; תעודת מורה מוסמך למוזיקה מטעם המדרשה למוזיקה במכללת לוינסקי לחינוך בתל אביב; תואר מוסמך בחינוך מוזיקלי מטעם אוניברסיטת ניו יורק (NYU); תואר מוסמך בבלשנות שמית מטעם אוניברסיטת תל אביב; ותואר דוקטור במוזיקולוגיה מטעם אוניברסיטת בר-אילן. עבודת הדוקטור שלה (1995), בהנחיית פרופ' בתיה חורגין, עסקה באופרה "מדיאה" מאת כֶּרוּבּיני, וניתוחה המעמיק תוך מיזוג שיטות הניתוח של היינריך שנקר וז'אן לה-רו. (Jan laRue)

בשנות ה-70 המוקדמות נודעה פליישר בפעילותה בתחומי הג'אז, התיאטרון והמוזיקה הקלה. היא הרבתה להלחין ולעבד בז'אנרים אלה, וכבר אז כללה פעילותה מרכיב חינוכי בולט, שבא לידי ביטוי בין השאר בעבודתה עם התיאטרון לילדים ולנוער בניהולה של אורנה פורת בתל אביב וכמעבדת ומנצחת בסדרת הטלוויזיה הלימודית "מוזיקה בתיאטרון" בהנחייתו ובניהולו המוזיקלי של גארי ברתיני. בשנים 1970–1972 ייסדה וניהלה את להקת המוזיקה הקלה 'בנות חווה'; בשנים 1973–1975 הייתה מנהלת המוזיקה של תיאטרון באר שבע (שנוסד באותה עת), ועבדה בשיתוף פעולה הדוק עם במאי הבית של התיאטרון, חנן שניר. במסגרת פעילות זה חיברה גם את המחזמר "עלי כינור" (אופ' 1), לליברית של עדה בן-נחום המבוסס על סיפורו של שלום עליכם. לקראת סוף שנות ה-70 עברה פליישר להלחנת מוזיקה לבמת הקונצרטים. מאז הלחינה שבע סימפוניות, ארבע אופרות מלאות, מוזיקה קאמרית, שירים אמנותיים, יצירות למקהלה (המשתרעות מיצירות למקהלה ללא ליווי ועד לאורטוריות וקנטטות למקהלה ותזמורת), ויצירות אלקטרוניות. חשיבתה היצירתית עברה תהפוכות מאז שנות ה-70: אז בלט בארץ סגנונה פורץ-הדרך בהשפעת לימודיה בתחום המזרח. בשנות ה-80 הביאו יצירותיה לעיצובו וגיבושו של סגנון זה. בשנות ה-90 העמיק מבטה בזמן ובמקום, תוך שילוב אלמנטים ממרחבי העולם השמי ואף מעבר לו, ובכלל זה התייחסויות אל תרבויות עתיקות. שנות האלפיים מתאפיינות בפריצתה אל הז'אנרים רחבי-היריעה של הסימפוניה והאופרה, שאפשרו לה להרחיב את מבעה האמנותי.

עברית
ציפי פליישר - אדפה

השיחה של ציפי פליישר על מתי כספי זמינה להאזנה (רדיו השפלה)

העורכת והמראיינת, ד"ר זיוה לוי, דאגה להעלות את תוכנית רדיו "קול השפלה", ששודרה בתאריכים 23-24 ביולי, לאינטרנט - והיא זמינה עתה להאזנה. (זמר לך מכורתי - המוזיקה של מתי כספי כפסגה בשרשרת הזמר העברי)

האזינו עכשיו

תזכורת והרחבה

בשבת הקרובה, בשעה 08:00 בבוקר, תשודר תוכנית הרדיו "זמר לך מכורתי" ב"קול השפלה" 103.6fm.

נושא התוכנית הפעם: "ממתתיהו שלם עד מתי כספי": העורכת והמנחה זיוה לוי תשוחח עם ד"ר ציפי פליישר על הפרספקטיבה המוזיקלית, כשציפי מסבירה למאזינים - הן לקהל הרחב והן למוזיקאים, את שפתו של מתי כפסגה בתוך שרשרת הזמר העברי. היא תיסע איתנו תוך הדגמותיה בפסנתר בין הגוונים השונים של המינור ההרמוני.

שידור חוזר ביום א', 24 ביולי, ב-21:00.

ניתן להאזין ברדיו או בקישור זה בשעות השידור בלבד

ניוז יוני 2022

רצינו לעדכן אתכם על שידורי רדיו עם ציפי פליישר במהלך חודש יולי, בעקבות פרסום המהדורה האינטרנטית של הספר "מתי כספי - הקסם והחידה".

מהדורה מעודכנת זו כוללת דוגמאות מוזיקליות רבות, הסברים וסיפורי רקע.


 

לאחר הסקירה במגזין קול המוזיקה (קישור להאזנה החל מדקה 42:00) שהייתה ב-16 ביוני, להלן 2 תוכניות רדיו נוספות.


 

האחת, בשבת, 2 ביולי בשעה 07:00, בגלי צה"ל במסגרת "בוא שיר עברי" בהנחיית יורם רותם, שישוחח עם פליישר על עבודתה, המבט שלה על שירי כספי. נגיש מייד למאזינים באתר גל"צ, באפליקציה ובפודקאסטים. 

קישור לעמוד התוכנית באתר גלי צה"ל

השנייה, בשבת, 23 ביולי, בשעה 8:00 בבוקר, בתוכנית הרדיו "זמר לך מכורתי" ב"קול השפלה" 103.6fm. שידור חוזר ביום א', 24 ביולי, ב-21:00.

והפעם: "ממתתיהו שלם עד מתי כספי" - העורכת זיוה לוי משוחחת עם ציפי פליישר על הפרספקטיבה המוזיקלית, מתי כספי הוא פסגה בתוך שרשרת הזמר העברי.
ניתן להאזין ברדיו או בקישור זה בשעות השידור בלבד

ניוז יוני 2022 - 1

בשעה טובה!
הספר "מתי כספי - הקסם והחידה", הגרסה המורחבת, מאת המלחינה ציפי פליישר, הופיע במהדורה אינטרנטית!

הוא נגיש באתר המלחינה

ניוז דצמבר 2021

בקונצרט חגיגי אשר יתקיים במסגרת חג המוסיקה הישראלית ה-24, יבוצע מחזור השירים "נערה פרפר נערה" מאת ציפי פליישר בגרסה הערבית לסופרן ותזמורת סימפונית (2012). את המילים מאת משוררים עכשוויים מלבנון ומסוריה תשיר, בשפת המקור, הסולנית רעות רבקה. על התזמורת הסימפונית ירושלים ינצח מאסטרו אריאל צוקרמן. הקונצרט יהיה באולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים, ביום ב' 20.12.2021, שעה 20:30.

הכניסה ללא תשלום, לפי הרשמה מראש (לפרטים והרשמה לחצו כאן). הקונצרט ישודר למחרת (יום ג', 21.12.2021, בשעה 19:00) ב-"כאן קול המוזיקה".

ב-15 באוקטובר 2021 הוקרן בסינמטק תל אביב סרט שמוקדש כולו לגירסאות חובקות עולם של המחזור. הסרט זמין לצפייה הן ביוטיוב והן בפייסבוק.

בנוסף לאחר ההקרנה בסינמטק התקיים דיון "פגוש את המלחין", הדיון זמין לצפייה הן ביוטיוב והן בפייסבוק.

הבהרה: לגבי הצפייה ביום חמישי ה-4.11.2021

ביום חמישי 4.11.2021 בשעה 18:00 יוקרן בערוצי היוטיוב והפייסבוק של המלחינה הסרט "פגוש את המלחין", בו עונה ציפי פליישר לשאלות הקהל. כולם מוזמנים לצפות לפני כן בסרט "ציפי פליישר בת 75 - הפרפר עדיין מרחף", שזמין לצפייה כבר עכשיו ביוטיוב ובפייסבוק של המלחינה (הוקרן באירוע בסינמטק תל אביב 15.10.2021).

לחצו כאן לצפייה

פגוש את המלחין: ציפי פליישר בת 75 - הפרפר עדיין מרחף

בעקבות האירוע בסינמטק תל-אביב ב-15 באוקטובר 2021 "ציפי פליישר בת 75 - הפרפר עדיין מרחף", יעלה הסרט "פגוש את המלחין" ביום חמישי 4.11.2021 בשעה 18:00 בערוצי היוטיוב והפייסבוק של המלחינה.

בסרט "פגוש את המלחין" עונה המלחינה לשאלות הקהל.

מומלץ קודם כל לצפות בסרט "ציפי פליישר בת 75 - הפרפר עדיין מרחף" שהוקרן בסינמטק תל-אביב, שזמין לצפייה בדף הפייסבוק או היוטיוב של המלחינה לצפייה ביוטיוב וכן לצפייה פה בפייסבוק

ביוטיוב ובפייסבוק

ציפי פליישר בת 75 – הפרפר עדיין מרחף

סינמטק תל אביב, יום שישי 15.10.2021, שעה 12:00, אולם 5

הסרט בעקבות מחזור השירים "נערה פרפר נערה" יפתיע אותנו בשלל ביצועיו חובקי העולם, מן הקול הבודד החשוף ועד לתזמורת הסימפונית, מתנועות נגנים על הבמה ועד לקליפים מדבריים עם וידאו ארט. המילים המקוריות מלבנון ומסוריה מהדהדות, ולצידן תרגומים לשפות רבות.

הכניסה חופשית.

לאחר הקרנת הסרט תענה המלחינה ציפי פליישר לשאלות הקהל.

במקביל ישודר הסרט בערוצי היוטיוב והפייסבוק של המלחינה (שגם בהם ניתן יהיה לשאול שאלות).

קישור לערוץ היוטיוב של ציפי פליישר - לחצו כאן

קישור לערוץ הפייסבוק של ציפי פליישר - לחצו כאן

ביום חמישי 4.11.2021 בשעה 18:00 יוקרן הסרטון "פגוש את המלחין" בעקבות האירוע ב-15 באוקטובר; בסרטון תענה המלחינה לשאלות הקהל באולם והצופים ברשת (הסרטון יישאר זמין).

קישורים להקרנות ביוטיוב ובפייסבוק יינתנו באתר המלחינה במועדי ההקרנה.

ציפי פליישר - סוף יולי 2021

אנו שמחים לבשר על הכנסת דבריה של המלחינה, ד"ר ציפי פליישר, אלמנתו של פרופ' אהרון דולגופולסקי, במסגרת אתר המלחינה, למדור הווידאו. דבריה היוו חלק מהאירוע שהתקיים במתכונת זום באוניברסיטת חיפה 7 ביוני 2021 (אשר נכלל מעתה באתר אהרון דולגופולסקי). מצורף מידע על האירוע.

ניוז יולי 2021

בין המקצועי לאישי – השלמות

אנו שמחים לבשר על העלאת מפגש הזום ב-7 ביוני 2021 במלואו באתר אהרון דולגופולסקי; המפגש התקיים באוניברסיטת חיפה בחוג ללשון העברית והוקדש להשקת אסופת מאמריו של פרופ' אהרון דולגופולסקי ברוח פופולרית (באנגלית, רוסית, עברית), בהנחיית פרופ' יהודית הנשקה. בנפרד מצורפים גם דבריה של ד"ר ציפי פליישר אלמנתו במסגרת המפגש (בלשנות ומוזיקה בבית אחד). כמובטח, מובא כאן המאמר הנרחב בז'ורנל האמריקאי IAWM (International Alliance of Women in Music) ליום הולדתה ה-75 של המלחינה, אשר התפרסם ב-30 במאי 2021. יצירתה המוקדמת של פליישר "נערה ושמה לימונאד" שודרה לאחרונה פעמיים: ב-20.5.2021 (תאריך יום הולדתה של המלחינה) בתוכנית "ארוחת בוקר" בין השעות 08:00 עד 10:00; וב-6.6.2021 בתוכנית "היצירות הגדולות" בין 10:00 ל-12:00.

סמינר לזכר פרופ' אהרון דולגופולסקי - הזמנה

לכל חבריי היקרים,

מצורפת ההזמנה למפגש זום של אוניברסיטת חיפה לאירוע ההשקה של מאמרי בעלי אהרון דולגופולסקי ז"ל (נכתבו ברוח פופולרית בברית המועצות. עכשיו תורגמו גם לעברית ולאנגלית). זאת הייתה משאלתו, להכיר לאנשים שאינם בלשנים מקצועיים את תורתו. יום שני, כ"ז בסיוון תשפ"א; 7 ביוני 2021 בשעה 16.15.

ניוז מאי 2021

ציפי פליישר חוגגת ב-20 במאי את יום הולדתה ה-75! לכבוד התאריך החשוב יושמעו יצירותיה ב"כאן קול המוסיקה" (תאגיד השידור הישראלי) כדלקמן:

  • ביום חמישי 20 במאי, במסגרת "סייסטה מוזיקלית" (14:00 – 16:00) (עורך עומר ריטה) – "נערה ושמה לימונאד";
  • ביום שישי 21 במאי במסגרת "קונצרט הבוקר" (09:00 – 12:00) (עורך עומר ריטה) – "האלה ענת" ו"משפט שלמה" מתוך סדרת 4 המולטימדיות בשפות שמיות עתיקות, הנושאת את הכותרת הכללית "ארבע רוחות";
  • ביום שישי 21 במאי במסגרת "מקהלות" (16:00 – 17:00) (עורך איתי ביינר) – "שישה מדריגלים לנוף הארץ";
  • ביום שבת 22 במאי, תוקדש התוכנית "אופרה ואורטוריה" כולה (21:00 – 24:00) (עורכת טליה אילן) לאופרות ואורטוריות פרי עטה של המלחינה (כאן מצוינות בסדר כרונולוגי): "אורטוריה 1492 – 1992" (1991), האופרה "קין והבל" (2001), האורטוריה "אברם" (2011), הגרנד אופרה "אדפה" (2014).
מאמרי פרופיל מטעם מערכות הז'ורנלים הבאים בגרמניה ובארה"ב נותנים תמונה כללית ועדכנית על פועלה של המלחינה: בגיליונות האביב של Tableau Musical בהפקת המו"ל הגרמני Furore (אשר כבר הופיע באפריל), ושל אגודת המלחינות האמריקאית והעולמית International Alliance of Women in Music IAWM (אשר יופיע עד סוף חודש זה, גם באינטרנט).

גם הרשת חובקת את ציפי: ראו, בשני קישורים שהועלו לאחרונה, את שיחתה של אביגיל ארנהיים עם המלחינה ואת מאמרו של ד"ר אורי גולומב המתמקד במחזור השירים "נערה פרפר נערה" (נכתב באנגלית לתפוצה עולמית).

מחזור שירים זה יזכה עתה לביצוע חגיגי בערבית; ביצוע זה שובר מספר שיאים בתוך הקיום המתמשך של מחזור זה על במות העולם. בקונצרט "שלישיית עתר" שבת 22.5.2021 17:00 במרכז סוזן דלל, אולם ירושלמי, במסגרת פסטיבל "קונצרטים פלוס" בהפקת מרכז פליציה בלומנטל למוזיקה.

היצירה תעמוד גם במוקד הסרט "ציפי פליישר - הפרפר עדיין מרחף", הנמצא כעת בהכנה, ומיועד להקרנת בכורה בחג המוסיקה הישראלית הקרוב, במסגרת המשך החגיגות ליום הולדתה של פליישר.

נצטרף עם כל ידידינו המאזינים, הקוראים והצופים, לברכה החמה לציפי ולאיחולים להמשך פעילויותיה – צוות אתר ציפי פליישר שימו לב, כתובת האתר השתנתה לאחרונה:

ניוז דצמבר 2020

20 שנה ומעלה לאחר ההלחנה והפקות הבכורה שלהן, האופרות "קין והבל" (2001) ו-"מדאה" (1995) מאת ציפי פליישר יוצאות לאור מטעם המכון למוסיקה ישראלית. מדאה יוצאת הן באנגלית (בעקבות הפקת הבכורה העולמית בכפר בלום, 1997) (פעילות ברחבי העולם גליל עליון) והן בגרמנית (בעקבות הבכורה האירופית בבית האופרה של קלן, 2004) )דברי המנהל האמנותי של בית האופרה בקלן) (פעילות ברחבי העולם קלן); ואילו קין והבל יוצאת לאור הן בעברית (בעקבות הפקת הבכורה בחג המוסיקה הישראלית בירושלים ובביאנלה למוסיקה בת-זמננו 'זמן עכשיו' בתל אביב, 2002) (פעילות ברחבי העולם תל אביב) והן באנגלית (בעקבות הבכורה האירופית בהפקת MusikWerkstattWien, וינה 2005) (פעילות ברחבי העולם וינה). כדאי להזכיר שהתפישות של הבמאים בהפקות האירופאיות לכל אחת מהאופרות היו שונות לחלוטין מהתפישות של הפקות הבכורה.

מדאה נשארת בשלב זה פקסימיליה מהודרת, לאור ההתמודדות ההכרחית עם הגרסה הגרמנית על סמך גרסת המקור באנגלית: את האופרה הזו מבצעים הזמרת והנגנים מאותה פרטיטורה, בלא תפקידים נפרדים, והסולנית מתפקדת הן בתפקיד מדאה והן בתפקיד יאסון. קין והבל, לעומת זאת, יוצאת לאור בשני פורמטים – פרטיטורה מלאה ופרטיטורה ווקאלית – עם תפקידים בשתי השפות, בהעתקה גראפית ראויה לציון מידיו של איתמר ארגוב. הליברטי מצורפים בחוברות נפרדות על פי הגרסאות בשפות השונות.

לאחר שנים רבות, כשהמטען הזה רובץ על שִׁכְמה, התפנתה המלחינה לההדיר את כתבי היד: "ככה זה ... ז'אנר כל האמנויות הותיר על הנייר מאותם ימים אינספור עדויות מתוך מהלך החזרות, שהיה צריך למחוק למען הפרטיטורה האוטוריטטיבית בהוצאת המכון", אומרת פליישר.

כאן המקום לציין את מאמרו של ד"ר אורי גולומב "ארוס, קנאה ואהבה: פרשנות חדשה במסווה עתיק למיתוס הרצח הראשון באופרה 'קין והבל' מאת ציפי פליישר", שהתפרסם זה עתה בגליון 4 של פעימות: כתב עת למוזיקה ותרבות בעריכתה של ד"ר שושנה זאבי (תל אביב: רסלינג, בשיתוף עם ביה"ס למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל אביב, 2020, עמ' 127-103). מאמרו של גולומב מהווה חלק מגליון העוסק כולו באופרה ובמחזמר בישראל.

בסיומו של חג האורים בישראל, המפיץ בליבנו אורות של תקווה, ולקראת חג המולד הקרב, נאחל לכולם שנת 2021 מאושרת, מלאת פעילות וסיפוק – שנה שבה נתאושש מן הקורונה, נחזיר את עולם התרבות לפעילות, ותקוותינו יגיעו להתגשמותן.

מברכים,

צוות אתר ציפי פליישר


מרץ 2020

אופרת הילדים "אואזיס" – הפרויקט החינוכי

האמונה שלי בחינוך הובילה אותי לבניית פרויקט חינוכי בעקבות אופרת הילדים "אואזיס" פרי עטי (ליברית יעל מדיני), בשיתוף עם צוות נאמן של חבורה אידיאליסטית של אנשי חינוך מוזיקלי. מאז פרישתי מן ההוראה, על אף שהעיסוק בהלחנה לבמת הקונצרטים הלך ותפח – מעולם לא שכחתי את האווירה הקסומה בכיתת הלימוד.

אני שמחה דווקא בימים אלה להעלות לרשת קיט חינוכי, בעקבות ארבע ערכות הלימוד המקוונות והפתיח:

ערכת פתיח
ערכה לגיל הרך
ערכה לבית הספר היסודי
ערכה לחטיבות הביניים
ערכה למגמות

נוכל לצפות במימושו של הרעיון בפריסה ארצית בגילאים השונים – החל מילדי גן וכלה בסטודנטים באקדמיה למוסיקה. לחצו התמונה כדי לצפות ב-playlist המלא:

לחצו לפלייליסט

הרעיון נולד לפני שנתיים. הבכורה העולמית התקיימה בגרמניה ב-2010 בגרמנית, וב-2013 הועלתה בברטיסלבה הגרסה האנגלית. משזכינו לבכורה הישראלית בעברית במרץ 2018, מיד פרץ הרעיון בקרב כל השותפים לפרודוקציה: לאפשר לימוד של אופרה זו בגילאים השונים.

הרי לכם לצפייה וללמידה עצמית כבר ברגע זה כשכולנו ספונים בבתים.

אווירת חג הפסח לא פוסחת עלינו גם השנה. האופרה עוסקת בעולמם של ילדי סיני בזמן יציאת מצרים.

בברכת חג, שלכם,
ציפי פליישר


חברים יקרים,

משתפת אתכם בשני אירועים שקרו לאחרונה, הקשורים באנשים קרובים ללבי עד מאוד ושתרומתם לתרבות הישראלית לא תסולא בפז.

נחנכה כיכר בחיפה ע"ש מלחין הזמר והמשורר עמנואל זמיר. ראו סרט.

הלך לעולמו פרופ' ששון סומך – חוקר, משורר ומתרגם בתחום השפה והספרות הערבית. זכיתי להיות תלמידתו, וכמלחינה תרגומיו היו לי להשראה בחלק מיצירותיי. ראו מאמר.

בברכת שנה טובה,

ציפי פליישר