English דף הבית קישורים   וידאו פעילות ברחבי העולם אלבום תמונות מן העיתונות יצירות ביוגרפיה  

ציפי פליישר

נערה-פרפר-נערה – מסע מסביב לעולם

  האזנה לדיסק | צפו בחוברת  
   
 
מערכת מופלאה של גרסאות קוליות וכליות, מזרחיות ומערביות. הדבר היפהפה הזה יצא עכשיו בדיסק אחד עם ספר אדיר מימדים, הזהה לחלוטין משני צידיו - העברי והאנגלי. הספר הזה מכיל את הכל - הוא מעין דוקטורט מחקרי בנושא היצירה - גרסאותיה - המסע שהיא עברה, עם כל הפרטים הרלוונטיים. המוצר הזה הוא דוגמא ומופת איך תקליטור צריך לצאת - עם גרפיקאית שהתלכדה עם החומר ועם הרוח (אסתר מדר) בדרך בה עיצבה כל פרט. היצירה יצאה לאור על-ידי המכון למוסיקה ישראלית. ההקדשה של התקליטור היא לאיש הסאונד יובל קרין (פדרו), שליווה את העבודה. לבד מזאת יש כאן אפשרות ללמוד כיצד לבטא כהלכה וכיצד לכתוב כהלכה ערבית ועברית, וכדרך ציפי פליישר ההשקעה היא רבה בכל הנושא המילולי, התעתיקי, הטקסטואלי.

באשר למבנה הדיסק: יש כאן פתיחה המביאה את המחזור בביצוע אחד מלא עם קולה של אסתי קינן-עופרי מתוך קונצרט אנסמבל המאה ה-21, ולאחר מכן באים השירים - כל שיר בישותו המזרחית ובישותו המערבית, במגוון מסחרר ביותר של נגנים ומבצעים: מירושלים, ניו-יורק, רומא, מונטריול, תל-אביב, לונדון, מכסיקו-סיטי... יש כאן עשרות מבצעים מרחבי העולם - מסע מגוון ביותר, וכעדות המלחינה מגוון זה הוא רק כ-30 אחוז ממה שקורה בעולם. המחזור חי למשל הרבה מאוד היום בביצועים בארה"ב...

זמירה לוצקי, קול המוסיקה, 24.2.2005 להאזנה לראיון לחץ כאן
אני מברך את המלחינה לרגל צאת התקליטור החדש.
בפלטה המאוד צבעונית, המאוד מגוונת, של חיי המוסיקה בארץ, של העשייה המוסיקלית בארץ, דומני שלציפי שמור צבע מיוחד משלה, שבלעדיו היתה הפלטה כולה חיוורת יותר, חסרת חיים אולי קצת.
את ציפי מאפיין העיסוק הכמעט אובססיבי בכאן ועכשיו, ובמה שמייחד היום את המקום הזה שבו אנו חיים. היא בודקת את העשייה האמנותית מעבר לתחומי המוסיקה - בשדות המֶטַ-תרבותיים של לשונות, אידיומים, מודוסים; ולפני שהיא תדע שאומנם האמירה שלה היא זו שהיא שלימה איתה, היא לא תאמר אותה. בכך כוחה של ציפי.
... דווקא העיסוק הזה באמת המקומית הוא שהופך את יצירתה לאוניברסלית. האמירה המקומית הזאת מוצאת לה הדים במקומות מגוונים ורחוקים, כפי שמעיד תקליטור זה, שלא כל כך ברור לי אגב האם זהו ספר שיש בצידו תקליטור הדגמה או תקליטור שיש לידו ספר.
... ואם כבר הזכרתי את הזמן, הזמן של כאן, עוד משפט אחד על הזמן כיישות אבסטרקטית שבה מתרחשת המוסיקה. דומני שאחד הדברים המובהקים במוסיקה של ציפי פליישר - הוא היכולת לתזמן נכון את יצירותיה. לעולם היצירה אינה נגמרת מוקדם מדי או מאוחר מדי. גם בכך כוחה של ציפי...

אבי חנני, מנהל חטיבת המוסיקה, קול ישראל
במסגרת אירועי השקת התקליטור, ירושלים, בית הקונפדרציה 3.3.2005

 
     
 

רשימת הרצועות בדיסק - "נערה-פרפר-נערה – מסע מסביב לעולם"
גרסאות מזרח ומערב


הורדת כל הדיסק

המחזור במלואו – גרסה לקול ללא ליווי; מושר בערבית האזן 

שיר מס' 1: אחוזה

מזרח

 • סולו עוּד (אלתור) האזן 
 • גרסה למצו-סופרן, וִיהוּאל ועוּד; מושר בערבית האזן 
 • גרסה למצו-סופרן, חליל וגיטרה; מושר בערבית האזן 

  מערב

 • גרסה לסופרן, חליל ופסנתר; מושר בערבית האזן 
 • גרסה למצו-סופרן, חליליות רנסנס וצ'מבלו; מושר בעברית האזן 
 • גרסה לסופרן, חליל וצ'מבלו; מושר בצרפתית האזן 
 • גרסה לפסנתר בארבע ידיים האזן 

שיר מס' 2: עפעפיים

מזרח

 • סולו עוּד (אלתור) האזן 
 • גרסה לסופרן, כינור מזרחי ועוּד; מושר בערבית האזן 
 • גרסה למצו-סופרן, וִיהוּאל ועוּד; מושר בערבית האזן 

  מערב

 • גרסה למצו-סופרן, חליל ופסנתר; מושר באנגלית האזן 

שיר מס' 3: ארון המתים שמכסהו רחוק

מזרח

שיר מס' 4: נערה-פרפר-נערה

מזרח